Ukrayna, havacılık ve uzay ekipmanlarının geliştirildiği ve üretildiği, ayrıca bu sektör için nitelikli uzmanların yetiştirildiği dünyadaki birkaç ülkeden biridir. Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi, Ukrayna’nın halk eğitim sisteminde bu profilin uzmanlarını mezun eden lider bir eğitim kurumudur.

Kharkiv Havacılık Enstitüsü 1930’da kuruldu ve başlangıçta iki fakültesi vardı – uçak yapımı ve motor yapımı. Kurulduğu dönemde KhaI’nin sadece 12 öğretmeni ve 69 öğrencisi vardı. Enstitünün gelişimi son derece hızlı oldu. Zaten 1932’de, KhAI’nin öğretmenleri ve yüksek lisans öğrencileri tarafından geliştirilen, KhAI-1 iniş takımına sahip Avrupa’daki ilk yolcu uçağı havalandı. Enstitüde oluşturulan uçaklar ve planörler dünya rekorları kırdı.

Üniversite, 8 akademik bina, 2 araştırma enstitüsü, bilimsel laboratuvarlar, 920.000 ciltlik bir kütüphane, bir kampüs, bir spor kompleksi bulunan yaklaşık 25 hektarlık Forest Park alanında şehrin ayrı bir bölgesini kaplar.

Üniversite, Alpha Uluslararası Uzay Programının yanı sıra ABD, Japonya, Almanya, Meksika, Hollanda ve Çin’deki firmalarla araştırma projelerinin ortak yürütücüsüdür.

11 Eylül 2000’de üniversiteye ulusal statü verildi. KhAI’nin yeni adı, M.Ye.Zhukovsky ‘Kharkiv Havacılık Enstitüsü’ adını taşıyan Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi’dir.

Üniversitenin bilim adamları ve öğretmenleri geleceğe güvenle ve iyimserlikle bakıyorlar ve zamanın belirlediği her görevi çözmeye hazırlar.